image

PeyamaKurd - Lübnan Hizbullahı'na yönelik yaptırımlara değinen ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ali Reda Hasan el Banai, Ali Reda el Kassabi Lari ve Abdul Muayyid el Benayare'nin Hizbullah'a finansal ve ayni destek sağlayan isimler olarak belirlendiği ifade edildi.

Lübnan Hizbullah’ı, ABD’nin yabancı terör organizasyonları listesinde bulunuyor. Açıklamada Katar'ın da örgütü terör listesine aldığı vurgulandı, fakat aldığı önlemler detaylandırılmadı.

Yaptırımlarla ilgili açıklamada bulunan Bakanlığın Yabancı Varlıklar Kontrolü Dairesi Başkanı Andrea Gacki, Hizbullah'ın finansörlerle kurduğu küresel ağ üzerinden uluslararası finans sistemini suistimal ederek kasasını doldurduğunu ve terör faaliyetlerine kaynak oluşturduğunu duyurdu.

Andrea Gacki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hizbullah'ın bu finansal ağının uluslararası hüviyeti, bizim Amerikan ve uluslararası finans sistemini terörist suistimallerden korumak için Katar hükümeti gibi uluslararası ortaklarımızla devam eden işbirliğimizin önemini gösterdi."

Ayrıca açıklamaya göre yaptırım listesine alınan isimlerin Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn vatandaşı ve bir Filistinli olduğu belirtildi.