image

PeyamaKurd - Suriye'deki savaş nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde mülteci krizi yaşanırken, Lübnan yaşanan sığınmacı sorununa dikkat çekti. Başkent Beyrut'ta düzenlenen Arap Birliği istişare toplantısının ardından açıklamalarda bulunanan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkedeki Suriyeli sığınmacıların yük olduğunu belirtti.

Buradaki açıklamasında 1.5 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesinin ilgili sorunların çözümünde Arap ülkelerinin yardımına güvendiğini dile getiren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, sığınmacıların ülke açısından 'dayanılmaz bir yük' olduğunu kaydetti.

"Mali kayıplarımız 9.7 milyar dolara ulaştı"

Beyrut'ta düzenlenen Arap Birliği istişare toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak, ülkedeki Suriyeli sığınmacılara işaret eden Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, "Durum dayanılmaz hale geldi ve Lübnan, artık ekonomik ve sosyal açıdan bu ağır yükü tek başına taşıyamayacak durumda. Arap kardeşlerin yardım edeceğini umuyoruz" sözlerine yer verdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı açıklamasında, ayrıca Lübnan tarafının sığınmacılardan kaynaklanan mali kayıpları kayıplarının 2011'den bu yana 9.7 milyar dolara ulaştığını dile getirdi.

Ayrıca programda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise, "İstişare toplantısı olumlu ve faydalıydı. Bu özel zamanda, son derece zor ekonomik ve siyasi koşullar altında olan Lübnan'daki varlığımız, tüm Arap halklarından bir tür mesajdı" ifadesini kullandı.

Açıklamasının devamında Ebu Gayt, "Suriyeli sığınmacıların anavatanlarına dönüşlerine gelince, savaşın Suriye'nin ekonomik altyapısına verdiği yaklaşık 500 milyar dolarlık zarar göz önüne alındığında bunun için gerekli koşulların yaratılması gerekiyor" dedi.