image

PeyamaKurd - Ülkedeki siyasi kriz ile son yaşanan patlama ile ilgili açıklamada bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada adaletin yerini bulması için soruşturmaları sonuna kadar götürecek yargının yanında duracağını dile getirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki büyük patlamanın birinci yılı münasebetiyle televizyondan halka seslenerek, "Vicdanımın derinliklerinden sevgili Beyrut'a sesleniyorum: Gerçekler ortaya çıkacak, suçluların tümü cezasını bulacak ve yeniden kalkınacaksın" ifadesini kullandı.

Mişel Avn açıklamasında, Lübnan'da geçen yıl 4 Ağustos'ta daha önce görülmemiş bir deprem meydana geldiğini ve bunun sonucunda Beyrut'un çehresinin parçalandığını dile getirerek, söz konusu patlamanın birikmiş ihmallerin yanı sıra yıllar boyunca çeşitli düzeylerdeki yetkililerin sorumsuzluğunun da bir sonucu olduğunu kaydetti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Yargı, Beyrut patlaması soruşturmasında sonuna kadar gitsin ben de yanında olacağım. Lübnanlıların kapanmayan yaraları ve tarih için adil yargılamalarla sonuçlanacak nezih ve cesurca soruşturmalara evet diyorum. Üst düzey makamlara karşı geri adım atmayan güçlü yargıya evet diyorum. Bu patlamaya neden olanlardan hesap sormak üzere adil soruşturma için dokunulmazlıklardan korkmayan yargıya evet diyorum."