image

PeyamaKurd - Avrupa'daki enerji krizine dair gelişmeler sürerken Libya ile İtalya, Akdeniz konusunda anlaşmaya vardı. Taraflar, Akdeniz’de doğalgaz alanında işbirliğini kapsayan 8 milyar euro'luk bir anlaşma gerçekleştirdi.

İki ülke arasındaki anlaşma başkent Trablus'ta düzenlenen imza töreni ile gerçekleşti. Törene, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile İtalya'nın gaz şirketi ENI Başkanı Claudio Desvalzi ve Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Ferhat Ömer bin Kıdara katıldı.

NOC Başkanı Bin Kıdara, Libya adına anlaşmaya imza atarken törendeki konuşmalarında, anlaşmanın 8 milyar euro değerinde olduğunu ve 3 yıl geçerli olacağını ifade etti.

Ayrıca Libyalı yetkili açıklamalarında, anlaşmada bölge ülkelerinin Akdeniz’deki arama çalışmalarının da dikkate alındığına vurgu yapılarak, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin enerji kaynaklarını da garanti ettiğini vurguladı.

Anlaşmanın toplam rezervinin 6 trilyon metreküp olduğu hesaplanan sahaların geliştirilmesini kapsadığını belirten Bin Kıdara, günlük 800 milyon metreküp doğalgaz üretilmesinin hedeflendiğini de dile getirdi.