image

PeyamaKurd - Kazakistan'da hükümetin istifasıyla sonuçlanan protestolarla ilgili bir analiz yayımlayan Fransız gazetesi, Kazakistan'ın Türkiye ile artan bir stratejik yakınlaşma içinde olduğunu yazdı.

Euronews'in aktardığı "Kazakistan, Türkiye ile stratejik bir yakınlaşmanın ameliyatını gerçekleştiriyor" başlıklı Emmanuel Grynszpan imzalı analizde, 22 Aralık 2021 tarihinde Moskova ile istihbarat, terörle mücadele ve siber güvenlik alanlarında imzalanan bir anlaşmanın Kazak Parlamentosunda onaylandığı belirtildi.

Söz konusu anlaşmada Moskova'nın, Kazakistan'da ABD askeri üssü olmaması ya da NATO ile işbirliği yapılmaması gibi bir dizi isteklerini empoze ettiği ifade edildi.

"Kazakistan'ın son dönem dış politikası, Rusya'nın iştahını keser nitelikte"

Ancak analize göre Kazakistan'ın son dönem dış politikası, süpergüç olmak için aceleci davranan Rusya'nın bu iştahını keser nitelikte. Kazakistan'ın 2021 yılında Türkiye'den drone ve diğer silahlı araç ve gereçler aldığı ifade edilen analizde, şu görüşlere yer verildi:

"7 Aralık'ta Kazakistan Savunma Bakanlığı, ABD ile 5 yıllık askeri anlaşmayı yeniledi. Kazakistan'ın Moskova'nın domine ettiği bir askeri ittifak olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün kurucu üyesi olması, ülkenin başka yerlere bakmasına engel değil. Özellikle de, Orta Asya ve Kafkaslar'da SSCB'nin beş eski uydu ülkesini bir araya getiren ve yeniden canlandırılan Türk Devletleri Teşkilatı'nı (OET) daha da geliştirmek için çalışan Türkiye'ye."

Ayrıca analizde görüşüne yer verilen Kazak siyaset bilimci Dossym Satpaïev şunları dile getiriyor: "Türkiye, 2020'de Dağlık Karabağ'da kilit bir oyuncu olduğunu gösterdi, OET üyelerinin gözünde güçlü argümanları var. Şimdi her şey iki şey etrafında dönüyor: Ekonomi ve güvenlik. Pan-Türk ittifakı şimdiden olaylara hızlı tepki verecek, askeri araçlarla hareket edecek bir yapı kurmayı planlıyor."