image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında, 2 Aralık tarihinde gerçekleşen görüşmede hararetli bir tartışmanın yaşandığı kaydedildi.

Bloomberg’de yer alan haber göre, 2 Aralık'ta Stockholm'de bir araya gelen Blinken ve Lavrov arasında Ukrayna'daki durum nedeniyle hararetli bir tartışma yaşandı.

Stockholm'deki AGİT Dışişleri Bakanlar Toplantısı kapsamında bir görüşme yapan Lavrov ve Blinken, Ukrayna'ya karşı 'Rus saldırganlığı' söz konusu olması halinde Batı'nın alacağı önlemler gündeme geldiğinde hararetli bir şekilde tartıştı.

Kaynaklar görüşme esnasında, Lavrov’un Blinken’a 2014'te Kiev'de yaşanan olayların devlet darbesi olduğunu, NATO ve AB'yi farklı görüşteki kişileri bastırmakla suçladığını belirtti.

Bunun üzerine Blinken’ın ise, NATO'nun bir savunma ittifakı olduğunu belirttiği, eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e sadık güçlerin Kiev'de barışçıl protestoculara ateş açtığını ve yüzden fazla kişiyi öldürdüğünü dile getirdiği öğrenildi.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , bu ayın 7’sinde video konferans yolu ile bir görüşme gerçekleştirerek, Ukrayna başta olmak üzere çeşitli konuları ele alacak.