image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki (Rojava'daki DSG kontrolündeki bölgeler) petrol yataklarını kontrol etmek için bu bölgeyi koparmak ve orada Basra Körfezi'ndeki ülkelerin katılımıyla bir sözde devlet kurmak istediğini dile getirdi. 

Paris Barış Forumu'nda konuya ilişkin açıklama yapan Lavrov, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek adına gerçekleştirmek istediği planları anlattı.

Lavrov, "ABD, Fırat'ın doğu kıyısında bir sözde devlet kurmak için her şeyi yapıyor ve Suriye'nin bu bölümünü koparma ve oradaki petrol yataklarını kontrol altına alma amacıyla orada Demokratik Suriye Güçleri (DSG), YPG ve diğer Kürt güçler eliyle bir yerel yönetim kurulması için Körfez ülkelerinden büyük yatırımlar yapmalarını talep ediyor" diye konuştu.

Lavrov ayrıca, Rusya'nın Suriye hükümetiyle beraber, sığınmacıların dönmesi ve ülkenin normal yaşama tekrardan kavuşması için gerekli koşulları sağlamaya çalıştığını ve tüm tarafları buna davet ettiğini kaydetti.