image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rusya’ya yönelik uyarı ve tehditlerinin Ukrayna konusundaki gerilimi azaltmayacağını ifade etti.

İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile başkent Moskova’da bir araya geldiği görüşme öncesinde basına konuşan Lavrov, Avrupalılar ve ABD’lilerin tehditler ve ültimatomlara dayalı bir yaklaşım benimsediğini söyleyerek, bunun diplomatik olmadığına vurgu yaptı.

Rusya'ya yönelik açıklamaları değerlendiren Sergey Lavrov, “İdeolojik yaklaşımlar, ültimatomlar ve tehditler, bu yol hiçbir yere çıkmaz” ifadesini kullandı.

Rus bakan açıklamasında, 2017’den bu yana Rusya’yı ziyaret eden ilk İngiliz Dışişleri Bakanı olan Truss ile yaptığı görüşmeyi ‘benzeri görülmemiş’ olarak nitelendirdi.

"İngiltere ilişkileri geliştirmek isterse karşılık veririz"

Sergey Lavrov, Londra ile ikili ilişkilerin son yıllardaki en düşük seviyelere gerilediğini dile getirerek, “İngiltere, Moskova ile ilişkileri geliştirmek isterse elbette karşılık vereceğiz” dedi.

Ayrıca basın açıklamasında bulunan Truss ise, İngiltere’nin Rusya tarafından Ukrayna sınırlarına asker yığılmasını veya egemenliğini baltalama girişimlerini görmezden gelemeyeceğini kaydetti.