image

PeyamaKurd - Rus medyasına gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, devletlerin arasında sınır bilmeyen ve tanımayan tehditlerle herkesin birbirini destekleyerek ortak mücadele vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Sergey Lavrov devletlerin arasında sınır bilmeyen ve tanımayan tehditlerle herkesin birbirini destekleyerek ortak mücadele vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Sergey Lavrov, sorulara verdiği yanıttı şu ifadelere yer verdi:

"Nihayetinde devletler arasındaki sınırları bilmeyen, tanımayan ve onlara uymayan tehditlere karşı ancak birlikte mücadele edilebileceği yönündeki inancın ağır basmasını çok isterim. Pandemi kıtalara, iklimlere, insanların hangi ısı koşullarında olduklarına bakmaksızın, şu veya bu ülkenin döviz rezervleri ya da nükleer silahı olup olmadığına bağlı kalmaksızın yayılıyor."

Lavrov, pandemi ile ilgili olarak, bazı Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerinin, ‘yaşça büyük dostlarının’ karşı geldikleri için koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede Rusya’dan yardım isteyemediklerini dile getirdi.

Rus Bakan açıklamasının devamında, “Birçok kaynaktan, İtalya’nın deneyimini takip ederek nispeten iyi durumda olduğumuz belli başlı yardımlar için bize başvurma konusunda karşı olmadıklarını biliyoruz. Fakat ‘yaşça büyük dostları’ bunu yapmalarına izin vermiyor" sözlerine yer verdi.