image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye, Katar ve Rusya'nın Suriye'de  mutabakat sağladığını belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Doha'da düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Suriye'de çözümle, bu görevin farklı yönleriyle ilgili yaklaşımlarımızın örtüştüğünü veya birbirine yakın olduğunu memnuniyetle ifade ettik, siyasi çözümün, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına ve Astana üçlüsünün inisiyatifiyle Soçi'de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sonuçlarına dayanan siyasi sürecin alternatifinin olmadığı konusunda ortak anlayışa sahip olduğumuza dikkat çektik"şeklinde konuştu.

Üç ülke arasında imzalanan ortak bildiriye dikkat çeken Lavrov, "Rusya, Türkiye ve Katar'ın müşterek hedefleri, az önce kabul ettiğimiz ortak bildiride belirtildi. Bildiride, terörün her türlüsüyle mücadele etme, Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozan ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit altına atan ayrılıkçı planlara karşı koyma konusundaki kararlılık teyit edildi” ifadesini kullandı.

“Bu format, Astana’nın yerine geçmeyecek”

Tarafların toplantı sonucunda düzenli olarak görüşme kararı aldığını dile getiren Lavrov, "Özel temsilcilerimizin bildiride yer verilen müşterek hedeflere ulaşmaya yönelik ortak çabalarımızın doğrudan koordinasyonu üzerinde çalışmalarını ve bakanlar düzeyinde düzenli görüşmeler yapmayı kararlaştırdık" dedi.

Lavrov ayrıca bu anlaşmanın Türkiye, Rusya ve İran arasında süregelen Astana formatının yerine geçmediğini vurgulayarak, bu formatın Ankara, Moskova ve Tahran'ın Astana formatında yürüttüğü çalışmalara son derece faydalı bir takviye olacağını söyledi.

“Taraflar arasında Suriye’de ortak devriye gerçekleştirilmeyecek”

Lavrov son olarak Suriye’de üç ülke arasında ortak devriyelerin olmayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Eğer konunun geçmişini, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki İdlib mutabakatlarını biliyorsanız, orada ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılmasının yanında M4 karayolunda Rus-Türk ortak devriyesi düzenlenmesine ilişkin mutabakat var. Bugün bununla ilgili de görüş alışverişi yaptık. Bununla birlikte, Katar'ın Suriye'deki trajik durumun ortadan kaldırılması için gerekli koşulların oluşturulmasına katkıda bulunma isteğinden ancak memnuniyet duyabilirim."