image

PeyamaKurd - İsveç’te düzenlenen AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) 28. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı’nda konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve müttefiklerine NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin önlenmesi yönünde talepte bulunacaklarını ifade etti.

 “Yakın gelecekte bu konuyla ilgili olarak tekliflerde bulunacağız, bunların ciddi bir şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz” ifadelerinde bulunan Lavrov, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

 “NATO'nun doğuya genişlememesi ve sınırlarımıza silah sistemlerinin sevk edilmemesi konusunda anlaşma yapılmasına ısrarcı olacağız” şeklinde konuşan Lavrov, AGİT'in burada çok yararlı bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz” ifadesinde bulundu.

Ayrıca Lavrov, Avrupa’nın “askeri çatışma” senaryosu karşısında sükunetini koruduğunu  öne sürerek , “AGİT, Minsk anlaşmalarının revize edilmesinin kabul edilemez olduğuna dair Kiev'e açık bir sinyal göndermelidir. Komşu ülkelerimizin, Rusya ile karşı karşıya gelmek için bir sıçrama tahtasına dönüşmesi, NATO güçlerinin güvenliğimiz için stratejik olarak önemli olan bölgelere yakın yerlere konuşlandırılması, kesinlikle kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

AGİT’E eleştiri getirerek konuşmasına devam eden Lavrov, “AGİT şu anda iç karartıcı bir durumda, AB ile NATO arasında sığ meselelere batmış bir rehine haline geldi. Batılı ortaklarımız, uluslararası hukuku, kendi koydukları çeşitli kurallara dayalı bir düzen haline getirmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.