image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin yerine kararlar aldığını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Hazar Denizi ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı için Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ı ziyareti esnasında gazetecilerin yönelttiği soruları cevapladı.

Lavrov, Batılı liderlerin, "Rusya’nın koşullarında Ukrayna’da barışın sağlanmaması gerektiği" yönünde açıklamalar yaptığını belirterek Batı ülkelerinin Ukrayna’ya silah desteğinin devam ettiğini söyledi.

“Zelenskiy’siz hiçbir toplantı yapılmıyor”

Batı’nın bu eylemlerini "verimsiz" ve "zarar verici" olduğuna dikkat çeken Lavrov, "Batılı ülkeler Ukrayna'ya ne kadar çok silah gönderirse bu çatışma ve desteklenen Nazi rejiminin mücadelesi o kadar uzun sürecek" sözlerini dile getirdi.

Lavrov, "Zelenskiy, NATO’nun desteği konusunda umut mu besliyor?" sorusuna "Zelenskiy’nin ne düşündüğü ve neyi umut ettiği kesinlikle önemli değil. Karar alan o değil. Kararlar Washington’da alınıyor. Bu kararlar devlet başkanlığı seviyesinde bile alınmıyor. Dışişleri Bakanlığında memurlar bu kararları alıyor” yanıtını verdi.

Zelenskiy’nin Endonezya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan G20 Zirvesi'ne katılması ihtimaline de değinen Lavrov, "Zelenskiy’siz artık hiçbir toplantı yapılmıyor. Ukrayna yönetimi, bu konularda ısrarcı ve ağırbaşlıdır. Zelenskiy'nin Bali’deki zirvede bir kenarda gezip gezmeyeceği bizi ilgilendirmiyor" dedi.