image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde İran’ın nükleer anlaşmaya geri dönüşünün ele alındığı ifade edildi.

Görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov’un bugün İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde İran’ın nükleer programı ile ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na geri dönüşün ele alındığını vurgulandı.

Yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, görüşmede aralık sonunda ‘nükleer anlaşmanın’ tam olarak uygulanmasının sağlanması konusunda Viyana'da yeniden başlatılan sekizinci tur müzakereler bağlamında İran nükleer programı ile ilgili KOEP çevresindeki durumun ele alındığı kaydedildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlar, ‘nükleer anlaşmanın’ Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından ilk başta onaylanan dengeli şekliyle tam olarak uygulanmasının sağlaması konusunda 27 Aralık 2021'de Viyana'da yeniden başlatılan sekizinci tur müzakereler bağlamında İran nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) etrafındaki durumu ele aldı."