image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkelerinin Rusya’yı diğer ülkelere müdahele etmekle suçlamak için birçok bahane ürettiğini açıkladı.

Batı ülkelerinin kendilerini son zamanlarda Belarus’a müdahele etmekle suçladıklarını belirten Lavrov, söylentilerin bahane olduğunu iddia ederek Batı ülkelerine “Güya Dağlık Karabağ’a da sadece Batı’ya karşı buradaki jeopolitik konumumuzu güçlendirmek için müdahale etmişiz” tepkisini gösterdi.

Lavrov tepkilerinin devamında ABD Kongresi’nin Belarus için yaptırım kararını ilerlettiğini söyleyerek, “Geçtiğimiz günlerde, ABD Kongresi’nin Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne karşı yaptırım fikrini ilerlettiğini ve bunu sadece Belarus’ta yeni renkli devrim gerçekleştirmek isteyenlerin böyle bir Birlik Devleti’nin varlığından hoşlanmadığı için yaptıklarını okudum. Yani daha birçok bahane olacağından eminim” açıklamasında bulundu.

“Güya bu bölgeyi bölüşme konusunda Türkiye ile anlaşmışız”

Lavrov, Dağlık Karabağ bölgesi hakkında da Batı'nın bahaneler ürettiğini iddia ederek şu açıklamalara yer verdi:

“Bizi son zamanlarda Belarus’a müdahale etmekle suçluyorlar. Güya Dağlık Karabağ’a da sadece Batı’ya karşı buradaki jeopolitik konumumuzu güçlendirmek için müdahale etmişiz, güya sadece Batı’nın buradaki konumunu güçlendirmesini engellemek için bu bölgeyi bölüşme konusunda Türkiye ile anlaşmışız. Şu anda Avrupa ve ABD’ye hakim analizcilerin mantığı ve psikolojisi böyle.”