image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basına yaptığı açıklamada Basra Körfezi'ndeki gerilimin tırmanmasından kaygılandıklarını dile getirdi. 

Basın toplantısı gerçekleştiren Lavrov, Basra Körfezi’ndeki gelişmelere değinerek, "Basra Körfezi'ndeki gerilimin tırmanması bizi kaygılandırıyor. Bazı batılı meslektaşlarımızın bu bölgedeki durumu suni şekilde kışkırttığını görüyoruz" ifadesini kullandı. 

“Ortak Eylem Planı çökme tehdidi altında” 

Sergey lavrov açıklamasında, İran ve Rusya’nın karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliği önerisinde bulunduğunu belirterek şunları dile getirdi: 

"Rusya, Basra Körfezi'nde kolektif güvenlik konsepti önerdi. İranlı dostlarımız da Hürmüz Barış Girişimi'ni sundu. Her iki teklif bölgede istikrarın sağlanması için çabaların birleştirilmesini öngörüyor. Bunun doğru yönde bir adım olduğunu düşünüyoruz.” 

Tahran'ın nükleer programıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) çökme tehdidi altında olduğunu belirten Lavrov, "ABD'nin bozmaya çalıştığı bu önemli uluslararası anlaşmanın korunması için yaptığımız ciddi çalışmaları anlattık. Washington'un izlediği yıkıcı politika nedeniyle uluslararası diplomasideki bu önemli kazanım çökme tehdidiyle karşı karşıya" sözlerine yer verdi.