image

PeyamaKurd - AB'nin yaptırımlarla ilgili yaptığı yasayı değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Avrupa'nın Magnitsky Yasası'nın ABD'yi memnun etmek için kabul edildiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada,  Avrupa Birliği’nin (AB) insan hakları ihlallerine karşı yaptırımlar uygulama mekanizemasını onaylayarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 'bir kez daha övgüsünü hak ettiğini'  dile getirdi.

Yasanın AB'nin Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altındaki evrensel kurumlara danışma zahmetine girmeden, kendi dar çevresinde oluşturduğu yeni bir mekanizma olduğuna vurgu yapan Sergey Lavrov şu açıklamada bulundu:

"Şu an zor zamanlardan geçen bu BM organlarını Batı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nde (OPCW) gördüğümüz gibi, mümkün olan her şekilde itibarsızlaştırmaya veya sekreterliklerin özelleştirilmesi yoluyla onları kendi iradesine tabi kılmaya çalışıyor.

İşe yaramadığında ise, ilgili konuyu BM yapılarının ve evrensel sözleşmelerin dışına çıkararak, kendisine uygun kararları nihai gerçek olarak dayatıyor."