image

PeyamaKurd - Yıllardır ABD ve Kuzey arasında yaşanan rekabet ve gerginlik sonrası iki devlet görüşme talebinde bulunmuştu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Kim Jong-un ile yapacağı zirveyi iptal ettiğini açıkladı. Kuzey Kore Lideri Kim ise, Trump’ın kararına rağmen açık kapı bıraktı.

Kuzey Kore lideri Kim, Washington'la sorunları çözmeye hâlâ açık olduğunu belirterek, "Trump'ın zirveyi iptal etmeye ilişkin ani ve tek taraflı açıklaması bizim için beklenmedik bir şey ve bundan sadece üzüntü duyabiliriz" şeklinde konuştu.

Trump formülüne değinen Kim, çözüm konusunda iyi bir izlenim verdiğinin altını çizerek, "Hatta 'Trump formülü' olarak adlandırılan şeyin her iki tarafını da endişelerini gidermeye yardımcı olacağına ve tarafımızın ihtiyaçlarına uyacağına ve konuyu çözüme kavuşturmak için önemli bir etkisinin olacağına umuyorduk" ifadesini kullandı.

Barış konusunda çaba sarf edildiğine dikkat çeken Kim şunları dile getirdi, "Başkan Trump'ın diğer ABD başkanlarının cesaret edemediği cesur bir karar almasını ve bu kadar önemli bir olay için çaba sarf etmesini son derece takdir ettik."

ABD’nin kararına ilişkin Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran'da yapılması planlanan zirveyi iptal etmesine rağmen, ABD ile görüşmelere açık olduklarını dile getirdi.