image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik 5 gündür devam eden operasyonunun Orta Doğu’da bir araya gelemeyecek olan tüm rakipleri Erdoğan’ın karşısında bir araya getirdiği iddia edildi.

Guardian gazetesinin Pazar günkü versiyonu olan Observer yazarı Simon Tisdall, “Erdoğan hayal edilemeyeni başardı, Orta Doğu'daki tüm rakipleri birleştirdi" başlıklı bir analizinde Erdoğan’ın kişilik analizini yaparak, Türk Cumhurbaşkanını “pervasız” olarak nitelendirdi.

Diktatörce eğilimleri olan gaddar, milletçi ve popülist

Orta Doğu'da birbiriyle rakip olan tüm ülkelerin bu operasyonu pervasız ve istikrar bozucu bir hamle olarak gördüğünü belirten İngiliz yazar Simon Tisdall, Erdoğan’ı "Diktatörce eğilimleri olan gaddar, milletçi ve popülist" olarak niteledi.

Erdoğan’ın hamlelerini “kumar” a benzeten İngiliz yazar, Erdoğan’ın daha nceki hamlelerinde blöfünün tutmasına karşın bu sefer gerçekten de tek başına kaldığına dikkat çekti. Tisdall'a göre Erdoğan, Avrupa Birliği'nin sert bir tepki göstereceğini fakat bu tepkilerin icraata geçmeyeceğini biliyordu.

Avrupa'nın bundan sonra ne olacağını etkileyecek bir gücünün olmadığını belirten Tisdall, “ABD'nin var fakat o da bu gücünü kullanmamakta kararlı” ifadelerini kullandı.

ABD'nin Kürtlere İhaneti, Tam Bir Felaket

Kürtlere ihanet etmenin “felaket bir karar” olduğunu vurgulayan Tisdall, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Suriye'yi Beşar Esad'ın dostları olan Rusya ve İran'a bırakmak stratejik açıdan kendi kalesine atılmış bir gol. Bu Arap Baharı sonrası ABD'nin politika hatalarının son zinciri oldu. ABD'yi Suriye'den ve Orta Doğu'dan çıkarmak Rusya'nın istediği bir şey. Fakat Rusya da Türkiye'nin bu operasyonuna olumsuz tepkiler verdi.

Putin şimdi Kürtleri Esad ile bir savunma anlaşması veya federal bir düzenlemeye yanaşmaya çağırıyor. Erdoğan'ın güvenli bölgesini istemeyen Esad, böylece kaybettiği toprakları geri kazanmak istiyor.

ABD'nin İttifaklarına Güven Olmaz

Türkiye'nin hamlesi nedeniyle IŞİD'in geri dönmesi korkusu bölgedeki tüm oyuncularda ortak bir endişeye yol açtı. Birkaç hafta önce savaşın eşiğine gelen ABD, İran ve Suudi Arabistan bu konuda aynı safta yer alıyorlar.

Bu kriz bir ders daha çıkarılmasına yol açtı: Amerika'nın ittifaklarına güven olmaz. Kürtler bunu 1991'de Irak'ta ABD Saddam Hüseyin'i iktidarda bırakıp onlara ihanet ettiğinde öğrenmişti. Fakat Suudiler için bu yeni bir ders.”