image

PeyamaKurd- 13 Kasım’da ABD’yi ziyaret edecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyp Erdoğan’ın gezisi hakkında geniş bir toplumsal katılımın olacağı protestolar yaşanacak.

ABD’de yaşayan Kürt toplumu da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etmek için organizasyon yapan gruplar arasında.

13 Kasım tarihinde saat 12’de Beyaz Saray önünde toplanacak olan ABD’de yaşayan binlerce Kürt, Erdoğan’ın ziyaretini protesto eylemi çerçevesinde katılım çağrılarında da bulunuyor.

Sosyal medya üzerinden çeşitli duyurular yapan Kürt toplumu, başta Kürtler olmak üzere tüm ABD kamuoyuna katılım çağrısının yapıldığı duyurularda #protest, #standwithkurds ve #ErdoganisNOTWelcome hash taglari kullanılıyor.

Kürt toplumu tarafından yapılan çağrı metninde şu açıklama yapıldı:

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington DC’ye geliyor. Bir araya gelerek Erdoğan'ın Rojava'ya saldırmasına karşı çıkma zamanı.

Erdoğan’ın Suriye'deki etnik temizlik planı şimdiden yüz binlerce Kürt, Arap, Asur, Yezidi, Ermeni ve Hristiyan halkını yerinden etti ve binlerce kişi daha yaralandı.

Suriye'de IŞİD’i mağlup eden etnik açıdan farklı, eşitlikçi, feminist; dini açıdan ise kapsayıcı, laik ve demokratik bir toplumun, Erdoğan’ın savaş suçlarına karşı koyabilmesi için yardıma ihtiyacı var.

Erdoğan’ın IŞİD 2.0'ı yaratmasına izin verme!

Suriye Demokratik Güçleri, YPD ve YPG'nin kadınları ve erkekleri cesaretliyse de, Türkiye'nin F-16'larına ve Erdoğan'ın paralı ve cihatçı ordusuna karşı halen yardımınıza çok muhtaç!

Lütfen 13 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 12: 00'de #WhiteHouse dışında #Kurdish (Kürt) topluluğuna katılın.

# Erdoğan, kuzey Suriye’deki Kürt nüfusuna karşı savaş suçu işliyor.

İnsanlık için ayağa

#Rojava için ayağa kalk.

#protest #standwithkurds #ErdoganisNOTWelcome