image

PeyamaKurd - Irak Eğitim Bakanlığı’nın, Kerkük’te lise son sınıf (12. sınıf) müfredatından Kürtçe dersini çıkarttığı açıklandı.

Kerkük’te bulunan Kürt öğretmen ve öğrenciler, Irak Eğitim Bakanlığı’nın, lise son sınıf müfredatından Kürtçe dersini çıkartması kararına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili olarak K24’e açıklama yapan Kerküklü Kürt öğretmen Miryem Reşid, “Kürtçe bölümü öğretmenleri olarak bu karara tepki gösteriyoruz. 12’nci sınıfı bitiren öğrencilerin büyük çoğunluğu, Kürtçe bölümünü tercih ediyor. Anadillerini severek tercih ediyorlar” ifadesini kullandı.

“Bu karar Kürtlere karşı yapılmış büyük bir zulümdür, düşmanlıktır”

Irak Eğitim Bakanlığı’nın bu skandal kararına Kerkük’te bulunan Kürt öğrencilerden de tepki geldi.

Evin Mewcud isimli öğrenci, “Kürtçe müfredattan çıkarılamaz çünkü bir anadildir” derken, Habibe Ahmed isimli öğrenci ise, “Bu Kürtlere karşı yapılmış büyük bir zulüm ve düşmanlıktır. Eğitim Müdürlüğü’nün bu kararı kabul etmemesini umuyoruz” diye konuştu.

Salgından dolayı haftada bir gün eğitim verilen Kerkük’te, Arapça ve Türkmence dersler yarı yarıya azaltılırken, Kürtçe dersi ise öğrenci ve öğretmenlerin rızası dışında tamamen kaldırıldığı açıklandı.

“Kürtçe, bu kentteki ulusal düşünceyi koruyan tek olgudur”

Bu kararın arkasında her yıl Arap ve Türkmen öğrencilerden daha yüksek puanlar alan Kürt öğrencilerin önünün kesilmeye çalışıldığı iddia ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kerkük Kürtçe Eğitim Müdürü Şerzad Reşid Kake, “Ben bu kararı Kürtçe eğitime karşı engel çıkarma olarak görüyorum. Kerküklülere, Kürtçe eğitimin sorunlu olduğunu ve sorunun çözülemeyeceğini göstermeye çalışıyorlar. Kürtçe eğitim, bu kentteki ulusal düşünceyi koruyan tek olgudur. Kürdistan Bölgesi Eğitim Bakanı’nın ciddi bir tavır koymasını temenni ediyorum” dedi.