image

PeyamaKurd - Kürt Dil Platformu ve Kürt Dil ve Kültür Ağının oluşturduğu 21 Şubat Dil Komisyonu’nun Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olarak kabul edilmesi amacıyla 22 Şubat’ta başlattığı imza kampanyası devam ediyor.

Komisyon’un Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olarak kabul edilmesi için başlattığı imza kampanyasına 3 günde online olarak 6 binden fazla imza toplandı.

Kürt Dil ve Kültür Ağı Sekretaryası’nda yer alan Zuhal Tekiner ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) Sorumlusu Murat Bilgiç, kampanya ile ilgili olarak bazı bilgiler paylaştı.

Tekiner, imza kampanyasının içerisinde bulunan dil bilimci, yazar ve dernek temsilcisi gibi en az 300 kişinin yer aldığını, Kürt Dil ve Kültür Ağı ile yine içerisinde 9 siyasi partinin bulunduğu Kürt Dil Platformu olarak kampanyanın startını verdiklerini dile getirdi.

Tekiner ayrıca, kampanyayı Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması noktasında ortaya konan talepler doğrultusunda başlattıklarını belirtti.

“3 günde 6 binden fazla imza”

İmza kampanyasında 3 gün gibi kısa bir süreyi geride bırakmalarına rağmen şimdiye kadar online olarak en az 6 binden fazla imza topladıklarını aktaran Tekiner, insanların siyasi partiler ve platform yürütücüleri yoluyla da imza atabileceklerini söyledi. Tekiner, çalışmanın çok kısa içerisinde milyonlara varacağını da vurguladı.

Kürtçenin yüzyıldır ayaklar altına alındığını ve bu ülkede tanınıp görülmediğini dile getiren Murat Bilgiç ise, kampanyaya katılım çağrısı yaptı.

Bilgiç konuyla ilgili olarak şu çağrıyı yaptı:

“Kürt halkı için, Kürt dili için kim ne yapmak istiyorsa buyursunlar gelsinler. Kimse bu kampanyaya bir platformun ya da siyasi partinin faaliyeti olarak bakmasın. Gelsinler Kürt halkının yüzyıllık isteğini dil üzerinden taçlandıralım. Amacımız milyonlarca imza toplamak. Tüm Kürtler kendilerine bu kampanyayı bir görev olarak görsün ve çalışmalarını yürütsün.”