image

PeyamaKurd - İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen kültürel programlar ile sanatsal etkinlikler kapsamında İstanbul’da yaşayan Kürt sanatçı ve yazarlar, Kürt dili ve kültürüne yer verilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulundu.

Kürtçe dergi ve gazetelerin yanı sıra birçok yazılı basının merkezi konumunda olan İstanbul, zamanla dünyada Kürt nüfusunun en fazla olduğu kent oldu. Bazı araştırmalara göre kentte 6 milyona yakın Kürt yaşıyor.

İmamoğlu’na ilişkin çağrıda İstanbul’da 27 yıldır Kürtçe edebi ve kültürel içerikte yayınlar yapan Nûbihar Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Çevik yaptığı açıklamada, yerel seçim öncesi Kürt dili ve kültürü ile ilgili verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kürtçe tiyatrolara yer verilebileceğini belirten Çevik, “6 milyon kadar Kürt’ün yaşadığı bir şehirde büyükşehir ve 39 ilçe belediyelerine bağlı kütüphanelerde neden Kürtçe eserler bulunmaz? Kütüphanelerde Kürtçe tarihi, edebi ve benzeri diğer içerikte kitapların bulunması elzemdir. Çok sayıda Kürt sanatçı ve tiyatroculara sanatlarını icra edebilmesi için yerel yöneticilerin her türlü desteği vermekten kaçınmaması aksine teşvik etmeleri gerekir. Zaten kültür ve sanat alanında yapılan bu talepler için özel bir yasa çıkarılması gerekmiyor, bu tamamen belediye başkanının inisiyatifinde. Aynı zamanda Kürtlerin de kültürel ve sanatsal olan ortak talepleri için bir araya gelip kollektif bir çalışma yürütebilmesi çok önemli” sözlerine yer verdi.