image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürt güçlerinin Rojava’da oluşturulan ve Türkiye tarafından ‘güvenli bölge’ olarak adlandırılan 30 kilometrelik alanının dışına çıktığını dile getirdi.

Moskova'da yapılan basın toplantısında konuşan Lavrov, "Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Soçi'de yapılan mutabakatın yerine getirildiğinin altını bir kez daha çizmek isterim. Askerlerimiz, Suriye ordusuyla Kürt güçlerin çıkarıldığı Suriye-Türkiye sınırından itibaren 30 kilometrelik alanda yakın koordinasyon içinde çalışıyor" diye konuştu.

Rus-Türk mutabakatında gizli ajandalar aramak için gerekçe bulunmadığını dile getiren Lavrov, Rus askeri polisinin Türk tarafıyla 10 kilometre ortak devriye gerçekleştirdiğini belirtti. 

Lavrov şöyle devam etti, "22 Ekim'de Putin ile Erdoğan arasında yapılan müzakereler sırasında Türkiye'yle yaptığımız mutabakatta gizli ajandalar aramak için bir gerekçe görmüyorum. Yapılan mutabakat son derece açık ve mutabakatın tüm hükümleri yerine getiriliyor.”