image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi adına Kerkük ve Süleymaniye’den gelen gençler İstanbul’da düzenlenen Dünya Barış Zirvesi’ne katılım sağladı.

Kürdistan bayrağıyla barış mesajı veren Kürt gençleri, Kürdistan’daki birlikte yaşamın tüm dünyada kalıcı barışın tesisi için örnek olabileceğini vurguladı.

Zirve’nin uluslararası bir gençlik platformu olduğunu aktaran Kürt gençlerden Şinya Omer, “Bizler de Kürt gençleri olarak bu toplantıya katıldık. Kürt milli kıyafetleri giydik burada. Buradaki birçok ulus bizi tanımıyordu, biz de gururla Kürt kıyafetlerini ve Kürdistan’ı tanıttık” diye konuştu.

K24’e konuşan Cezayir temsilcisi Afifa Chek ise Kürtler üzerine araştırma yaptığını ve Kürdistan Bölgesi’nin varlığından haberdar olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

“Burada Cezayir’i temsil ediyorum ve Birleşmiş Milletler’de sağlıklı bir yaşamın kuralları üzerinde konuşmaya devam edeceğim. Cezayir, halkların kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde tüm halkların kendi kendilerini yönetmesini destekliyor. Kürt kültürü ve yaşamı üzerine araştırmalar yaptım ve onlarla ilgili bilgi sahibiyim. Irak’ta Kürdistan Bölgesi olduğunu ve tek başında olduğunu da biliyorum. Ayrıca kendine ait bayrağı ve dili var. Kürdistan’daki arkadaşlarım sayesinde çok iyi insanlar olduklarını, saygılı ve aydın olduklarını biliyorum.”

Öte yandan Zirvede Kürdistan Bölgesi temsilcisi Kerküklü Ahmed Sirwan, Kürdistan’daki birlikte yaşamı temsil eden bir tabloyu zirve yöneticilerine hediye etti.