image

PeyamaKurd - Japonya’nın İbaraki eyaletinin Ushiko kentinde sığınmacı olarak bulunan Kürdistanlı sığınmacı genç, Japon hükümeti aleyhine açtığı davada 78 Bin ABD Doları (450 Bin TL) tazminat talebinde bulundu.

2012 yılında yasadışı yollardan Japonya’ya giriş yapan 26 yaşındaki Kürt  genç, 2016 yılına kadar tutulduğu Göçmen Kontrol Merkezinde tedavisi geciktirildiği ve uzman bir doktora görünmesine izin verilmediği gerekçesiyle Japon hükümeti aleyhine dava açtı.

Hükümete dava açtı’

78 Bin ABD Doları (450 Bin TL) tazminat talebinde bulunan adı açıklanmayan 26 yaşındaki bir Kürt gencinin Japonya’nın başkenti Tokyo'nun kuzeyindeki bir gözaltı merkezindeyken kanser için tedavi edilmediğini iddia ederek hükümete dava açtığı bildirildi.

2012 yılından 2016 yılına kadar Göçmen Kontrol Merkezinde tutulan 26 yaşındaki Kürt göçmen, şiddetli ağrılar çekmesine karşın Göçmen Merkezi yetkililerinin uzman bir doktora görünmesine izin vermemesi üzerine 1 aylık açlık grevi başlattı. 

Açlık grevinin ardından geçici bir süreliğine serbest bırakılan 26 yaşındaki genç adam, serbest kalması sonrası gittiği uzman doktorda yapılan muayenesinin ardından kendisine kanser teşhisi konulduğunu ve tedavisinin geciktirilmesi ve alanında uzman bir doktora görünme konusundaki taleplerini önemsemeyen Japon hükümeti aleyhine tazminat davası açtı.

Çoğunluk Kürtler’de’

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak. 2017 yılında Japonya'ya çoğunluğu Kürt olmak üzere toplam 1.143 Türkiye vatandaşının olduğu biliniyor. Geçtiğimiz yıl 19 bin 629 başvuru arasından sadece 20 kişiye sığınma hakkı veren Japonya'da başvurusu reddedilen veya vize ihlaline karşın sınır dışı edilemeyen Türkiye vatandaşlarının büyük çoğunluğunu da yine Kürtler oluşturuyor.