image

PeyamaKurd - Küresel Sağlık Zirvesi, G20 Dönem Başkanı İtalya ile Avrupa Birliği'nin (AB) ev sahipliğinde Roma'da gerçekleştirildi. Zirve, mevcut salgın ve olası salgınlar ile sağlık alanındaki krizlere yönelik yol gösterici 16 maddeden oluşan Roma Bildirisi'nin kabulüyle tamamlandı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirve sonrası düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Roma Bildirisi tarihi ve özel bir hadise çünkü G20 ülkeleri olarak buradaki temel ilkelere bağlıyız. Bu ilkelerden ilki çok taraflılık ve burada milliyetçiliğe çok açık bir 'hayır' diyoruz" sözlerine yer verdi.

Dünyada aşılarla ilgili tedarik zincirlerinin açık olması gerektiğine dikkat çeken Von der Leyen, ihracat yasaklarına da karşı olduklarını dile getirdi.

"Her ülke üstüne düşeni yapmalı"

Von der Leyen konuşmalarında, mRNA aşısı üretmek için 260 bileşene ihtiyaç duyulduğunu ve buna yönelik sistemde tıkanma olduğunda bütün tedarik zincirinin etkilendiğini dile getirererek, "Tedarik zincirini açık tutmak herkesin çıkarınadır. İngiltere ve ABD ile görüşmelerimiz iyi gidiyor. Artık materyal ya da ilgili malzeme blokajı yok" değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyon Başkanı, İtalya'nın kendi "yeşil geçiş belgesi" konusunda iyi iş çıkardığını ifade ederek, "Haziran ayında Avrupa sertifikasını hazır etmek... Teknik bakımdan çok çalışmak gerekse de ilerleyebilecek konumdayız. Her üye ülke bu konuda üzerine düşeni yapmalı" diye konuştu.

Diğer taraftan konuşmalarında Afrika’da aşı üretilmesine değinen Von der Leyen şunları ifade etti:

"Afrika'da aşı üretim kapasitesini arttırmak istiyoruz. Afrika'da aşı üreten fabrikalara ihtiyaç var. Kovid-19 salgınıyla etkin bir şekilde mücadele etmek için aşı bağışları tek başına yeterli değil. Uzun vadede üretim tesisleri lazım."