image

PeyamaKurd- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ile barış planının ancak Moskova'nın taleplerinin Kiev tarafından yerine getirilmesi halinde mümkün olacağını duyurdu.

Dmitriy Peskov, ABD'li National Interest dergisinde yayınlanan 'Ukrayna barış planı' hakkında bilgilerinin olmadığını, ancak Moskova'nın taleplerinin Kiev tarafından yerine getirilmesi halinde mümkün olacağını söyledi.

“Ukrayna taleplerimizi biliyor”

Peskov, Kremlin'in planı inceleme fırsatı olup olmadığını sorulması üzerine "Hayır, planı okuma fırsatımız olmadı. Barış planına gelirsek, bu ancak Ukrayna'nın Rus tarafının tüm taleplerini yerine getirmesi sonrası mümkün." cevabını verdi. Peskov, Rusya'nın taleplerinin neler olduğuna dair soruya ise, "Ukrayna hepsini çok iyi biliyor." dedi.

Savaşın sebebi, otorite boşluğu

Ukrayna’da yaşanan otorite boşluğundan yararlanan Rusya Mart 2014’te Kırım’ı ilhak etti. Ukrayna’nın doğusundaki, Rusya sınırındaki Donetsk’te de Rusya’dan destek alan Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında da çatışmalar yaşandı. Konumu Avrupa ile Rusya arasında olan Ukrayna’da yaşayan vatandaşlar da Rus ve Batı yanlıları olarak kutuplara bölündü.