image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında İdlib'e ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sözcü Peskov, Rusya ve Türkiye'nin İdlib'de doğrudan birbirleriyle çatışma riskini orduların yakın teması ve diyaloğu sayesinde en aza indirgeyebileceklerini umduklarını dile getirdi.

"İki ülke gücünün İdlib'de birbirlerine çok yakın mesafede olması sebebiyle Rusya ile Türkiye arasında doğrudan çatışma riskinin ne kadar yüksek olduğu" sorulan Peskov, "İki ülkenin orduları arasında gerçekleştirilen yakın temas ve diyalog sayesinde bu riski önemli şekilde indirgeyebileceğimizi umuyoruz" şeklinde yanıt verdi.

'Suçlamaları reddetti'

Birleşmiş Milletler Suriye Araştırma Komisyonu'nun, Rusya'nın İdlib'de savaş suçu işlediğine yönelik suçlamalarını kesin bir dille reddeden Peskov şöyle devam etti, "Bu suçlamaları kesinlikle reddediyoruz. Bu suçlamalar, İdlib'deki teröristler Suriye ordusuna karşı saldırıya başladıktan 1-2 gün sonra yöneltildi. Hiçbir komisyonun sahada olan bitenler hakkında güvenilir bilgi elde edemeyeceği aşikar."