image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Görüşmede İdlib konusunun gündeme geldiğini belirten Peskov, bölge ile ilgili anlaşmaların uygulanmasının önemine vurgu yapıldığını ve anlaşmalara olan bağlılıkların teyit edildiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Erdoğan ve Putin’in Suriye konusunda detaylı görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, "Putin, tarafların sınırların belirlenmesi ve ulaşım altyapısının geliştirilmesi konularında uzlaşmacı çözümler araması gerektiğini vurguladı” diye konuştu.

“S-400’ün bazı parçalarının Türkiye’de üretilmesi ihtimali görüşüldü”

Türkiye ve ABD arasında en büyük problemlerin başında gelen Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri hakkında da konuşan Peskov, askeri teknik iş birliğinin sürdürülmesi ve S-400'lerle ilgili temasların genişletilmesi konusunun iki liderin gündeminde olduğunu kaydetti.

Peskov, “S-400’ün bazı parçalarının Türkiye’de üretilmesi ihtimali görüşüldü” dedi.

Ayrıca ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkardığını hatırlatan Peskov, Türkiye ile Rusya arasında havacılık alanında iş birliğinin gündeme geldiğini aktardı.