image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Soçi’de gerçekleşecek olan Erdoğan-Putin görüşmesi ve Türkiye ile Rusya arasında Suriye’de sorunlu bölgelerin başında gelen İdlib hakkında açıklama yaptı.

Peskov Rossiya 1 televizyonuna verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi irade ortaya koyarak İdlib konusunda mutabakat sağlamak için müzakere potansiyeli bulduklarını söyledi.

Peskov ayrıca İdlib bölgesinde terörist grupların varlık göstermeye devam ettiğini belirterek, "Mutabakatlar sağlandı. Maalesef o bölgelerde teröristlerin etkinliği devam ediyor. Bu, kabul edilemez ve tehlikeli. Suriye'de çözüm sürecini engelliyor. Tüm bunlar gündemde olacak” diye konuştu.

"Erdoğan’ın Kırım açıklamaları Soçi Zirvesi’ni etkiler mi?" sorusuna yanıt!

Peskov, Erdoğan’ın Türkiye ile Rusya arasında bir diğer ihtilaflı bölge olarak bilinen Kırım hakkındaki açıklamalarının Soçi Zirvesi’ne zarar verip vermeyeceğine yönelik soruya şu ifadelerle karşılık verdi:

“Her şeye rağmen Türkiye, çok gelişmiş ilişkilerimizin olduğu ve bu gelişmiş ilişkilerin yanında görüş ayrılıklarımızın da olduğu bir partnerimiz. Türkiye'nin, sayın Erdoğan'ın Kırım konusundaki tutumunu iyi biliyoruz ve onlar bunu saklamadı. Bu açıklamalar, biraz nahoş bir iz bıraktı, ancak bu, Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin başarılı, zengin içerikli ve yapıcı geçme perspektifine hiçbir şekilde zarar vermez.”