image

PeyamaKurd - İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip için başkent Londra'da cenaze töreni gerçekleştirildi.

Edinburgh Dükü ünvanı taşıyan Prens Philip'in cenazesi St George's Şapeli'ndeki dini törenle defnedilirken yapılan törene yakın aile üyelerinden oluşan 30 kişi katıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ise, düzenlenen törende Kovid 19 önlemleri gereği yalnız oturdu.

Ayrıca törene Prens Phillip'in çocukları Prens Charles, Andrew ve Edward ile Prenses Anne ve Kraliyet ailesinin diğer üyeleri eşlik etti. Prens William ile Kraliyet'teki görevlerinden ayrılan ve ailesiyle sorunları bulunduğu ifade edilen Prens Harry'nin arasında Prenses Anne'in oğlu Peter Phillips'in yürüdüğü görüldü.

Cenaze töreninde Kraliyet ailesinin erkek üyelerinden askeri üniforma yerine sivil kıyafetler giymeleri istendi. Muhafız alayı ve bazı komutanların en önde bulunduğu korteji, Kraliçe 2. Elizabeth bir otomobille takip etti.

Cenaze aracı, saat 16.53'te Prens Philip'in defnedileceği Saint George Şapeli'ne vardı. Tabutun üzerine Prens Philip'in donanma şapkası ve törenlerde kullanılan donanma subayı kılıcı konuldu. Şapeldeki dini tören 17.00'da başlarken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları gereği içeri sadece 30 kişi alındı.