image

PeyamaKurd - Katar ve Rusya arasında S-400 üzerine yapılan görüşmelerden dolayı Suudi Arabistan’ın rahatsız olduğu bilgisine ulaşıldı. Bir Fransız basının da yer alan habere göre Suudi Arabistan, Katar ve Rusya arasında yapılan S-400 füzesi ile ilgili görüşmeden rahatsız olduğu belirttildi.

Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir mektup yazdığını ileri süren bir Fransız gazetesi, mektupta yer alan talebe göre Macron'un Katar'ı S-400 füze savunma sistemi almaması konusunda ikna etmesini istediği ifade edildi.

Katar-Rusya arasındaki S-400 füze görüşmelerinden rahatsız olduğunu dile getiren başkent Riyad, güvenlik endişeleri yüzünden füzelerin Katar'da konuşlanmamasını istiyor. Fransız basını, Suudi Arabistan kralı Selman'ın Katar'ı bu konuda açıkça tehdit ettiğini yazdı. Füzelerin konuşlanması halinde, askeri harekatı da kapsayan tedbirler gündeme gelebilir açıklaması yapıldı.

Suudi Kralının yazmış olduğu mektubun içeriğinde yer alan konulara dair Fransız ve Suudi yetkililerden bir açıklama ise yapılmadı. Ocak ayında Katar'ın Moskova Büyükelçisi Fahad bin Muhammed Al-Attiyah S-400 sistemiyle ilgili Rusya ile görüştüklerini açıklamıştı, görüşmelerin ileri aşamada olduğunu dile getirmişti.