image

PeyamaKurd-Çin'den dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs salgını ilk kez bu ülkenin dışında can aldı.

Filipinler'de bir kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 304’e, virüs kapan kişi sayısı 14 bin 380’e yükseldi.

Dünya’nın birçok ülkesine yayılan virüs ilk kez Çin’in dışında can aldı.

Filipinler, koronavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, 44 yaşındaki Çinli bir erkek, geçen hafta Filipinlerin başkenti Manila’da öksürük ve boğaz ağrısından şikayetiyle doktora gitmesinin ve yeni tip koronavirüs teşhisi konulmasının ardından, Çin’in dışında bu virüsten yaşamını yitiren ilk kişi oldu. Filipinlerde, virüsten enfekte olan bir kişinin daha bulunduğu belirtiliyor.

Yaşamının yittirenlerin sayısının her geçen saat güncellendiği Çin’de ise ülke genelinde şimdiye kadar 304 kişi yaşamını yittirirken, etkilenenlerin sayısı ise14 bin 380’e çıktığı açıklandı. Bu kişilerin 2 bin 110’unun durumunun ağır olduğu belirtildi.

Çin, salgın nedeniyle ölenlerin cesetlerinin hastane yakınlarındaki krematoryum alanlarında yakılacağını da duyurdu.

Rusya vizesiz seyahat uygulamasını durdurma kararı aldı

Hızla yayılan virüs nedeni ile Çin dışındaki ülkelerde önlemlerini artırıyor. Rusya, salgın nedeniyle Çin ile turizm amaçlı vizesiz seyahat uygulamasını durdurma kararı aldı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından imzalanan karara göre, koronavirüs salgını nedeniyle Çin ile vizesiz seyahat uygulaması geçici süreliğine durduruldu.

Kararda ayrıca, Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vizesi uygulamasının da askıya alındığı kaydedildi.

Tahliyeler sürüyor

Bir çok ülke vatandaşlarını Çin’den tahliye etmek için harekete geçti. Bunlardan biri de Endonezya. Endonezya  yeni tip coronavirüs salgınının merkezi olan Çin'in Wuhan kentinden 238 vatandaşını tahliye etti.

238 Endonezyalıyı taşıyan uçak, ülkenin kuzeybatısında yer alan Batam Adası'ndaki Hang Nadim Havalimanı'na indi. Sağlık Bakanı Terawan Agus Putranto, tahliye edilen tüm vatandaşlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, 4 vatandaşın kendi isteğiyle gelmeyi reddettiğini ve 3 kişinin ise sağlık durumundan dolayı geçiş izni alamadığını açıkladı.