image

PeyamaKurd - Uluslararası toplumun silah satılmasını önleme kampanyaları ile İran destekli Husiler’in son saldırıları karşısında zor günler geçiren Suudi Veliaht Prens Selman, Yemen’den çıkmak için ordu komutanları ve danışmanlarıyla yaptığı toplantıda, ‘Yemen’den kademeli olarak çekilme kararı’ aldığı öğrenildi.

Körfez’de çıkan habere göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Yemen'e savaş açtığına bin pişman olduğu belirtildi. Yoğun baskı altında olduğu düşünülen Veliaht Prens Selman’ın Yemen’den kademeli olarak çıkma kararı aldığı ifade edildi.

Gazete haberlerine göre, BAE'nin askerlerini Yemen'den çekme kararı almasından sonra Suudi veliaht Prensi Selman'ın “Yemen'den ağır zaiyat vermeden nasıl çıkabiliriz?” planları yaptığı kaydedildi.

Gazeteler, Suudi Arabistan'ın Yemen'den askerlerini birden çekme yerine kademeli olarak çekme kararı aldığını dikkat çekerek, birden çekilmenin yenilgi anlamına geleceği için, kademeli olarak çekilme yoluna gideceğini iddia etti.

Söz konusu çekilmenin Suudi Arabistan için yenilgi anlamına geldiğine dikkat çeken gazeteler; “kademeli çekilmede dünya Yemen'deki kaybın durumunu hissetmeyecek, Suudi yönetimi halkın ve uluslararası toplumun önünde küçük düşürmeyecek” yorumunda bulundu.

Öte yandan ülkedeki kaynaklar, Suudi Arabistan Kraliyet Prensi'nin, Yemen'deki savaşın devam etmesinin ülkesinde, ekonomik düzeyde ciddi bir kayıp olduğu ve dünyadaki insan haklarında bozulmaya katkıda bulunduğuna inancına ulaştığını belirtti.