image

PeyamaKurd - Amerikan basınına konuşan DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye ile 2013-2016 yılları arasında “iyi ilişkileri” olduğunu belirterek, bugün de hem Türkiye hem de “Suriyeli Kürtlerle” diplomatik ilişkileri olan ABD'nin taraflar arasındaki sorunu çözebilecek tek taraf olduğunu dile getirdi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (Abdi), Amerikan The International Interest dergisine yaptığı açıklamada, “Türkiye'deki Kürt sorunu bölgelerimizi etkiliyor. Kürtlerin nerede olduğu önemli değil, ilişkileri ve sorunları birbirine bağlıdır” ifadesini kullandı.

"Bazı Kürt şehirleri ikiye bölündü"

DSG Genel Komutanı Kobani açıklamalarında, Türkiye ile Suriye arasındaki resmi sınırlara değinerek şunları dile getirdi:

“Bazı Kürt şehirleri ikiye bölündü. Şimdi sınırda bunu görebiliyoruz, bir Kürt şehrinin ortasından demiryolu geçiyor ve şehri ikiye bölüyor. İki taraf arasındaki bölgede yaşayan Kürtler arasında aşiret bağları, cemaat bağları var."

Bölgedeki gelişmelerle ilgili açıklamalarında, “Türkiye’nin kendi sınırları içerisinde Kürtlerle olan ilişkilerinin diğer bölgelerdeki Kürtlere de yansıdığını” dile getiren Kobani,“Türkiye'de hakları için mücadele eden Kürtler ile Türk devleti arasındaki çatışma tırmandıkça Türk devleti öfkeleniyor. Sınırın bu tarafında Kürtlere saldırmaya başlıyor” diyerek Efrin, Sere Kaniye ve Gre Spi’ye dikkat çekti.

"Siyasilerimiz Türkiye'yi ziyaret edip, yetkililerle görüştü"

Rojavalı yetkililerin Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirten Kobani, “Türkiye'deki Kürtler ve Türk devleti arasında 2013'ten 2016'ya kadar barış süreci yaşanırken, Suriye Kürtleri olarak bizim de Türkiye ile iyi ilişkilerimiz vardı. Siyasilerimiz Türkiye'yi ziyaret edip, yetkililerle görüştü. Barış süreci döneminde aramızda iyi ilişkiler vardı” sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, Türkiye'de Kürt sorununun çözümü için mevcut seçeneklere değinen Kobani şunları belirtti:

"Uluslararası toplum Türkiye'ye ateşkes ilan etmesi, gerilimi düşürüp yeniden barışçıl bir süreç başlatması, yeniden müzakere masasına dönmesi ve sorunlarını çözmek için Kürtlerle diyalog başlatması için baskı yapması."