image

PeyamaKurd - Suriye’deki Rus kuvvetleri komutanı Alexander Chaiku ile verimli bir toplantı yaptıklarını dile getiren Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobane, Rus güçlerinin Amude, Tel Tamer ve Ayn İsa’da konuşlanmasında anlaştıklarını dile getirdi. 

Sosyal medya hesabında açıklamada bulunan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, bugün Suriye’deki Rus kuvvetleri komutanı General Alexander Chaiku ile “verimli bir toplantı” yaptıklarını ifade etti. 

Kobane yaptığı paylaşımda, “Bugün Suriye’deki Rus kuvvetleri komutanı General Alexander Chaiku’ya ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Toplantı verimli geçti. Bölgenin huzur ve güvenliği için Rusya güçlerinin Amûdê, Tel Tamer ve Ayn Îsa’ya geçmesi üzerine anlaştık. Ülkemizin menfaati için ortak çalışmaların sürmesini umut ediyoruz” sözlerine yer verdi. 

Rus askeri yetkilileri bugün Türk askeri yetkililerle de görüştüğü bildirilmiş ve Türkiye’den M-4 uluslararası karayolundan belli bir kilometre uzaklaşmasının istendiği kaydedilmişti. 

Suriye ordusu da bunun üzerine Serekaniye’nin güneyinde yer alan M-4 yolu üzerindeki Aliya silolarına girmişti.