image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes’in davetiyle terör örgütü IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun Daraltılmış Alt Grubu’na üye ülkelerin dışişleri bakanları bir toplantı taptı.

Üye ülkelerin dışişleri bakanları çevrimiçi düzenlenen toplantının ardından yayımladıkları ortak sonuç bildirgesinde, “IŞİD bugün artık elinde toprak bulundurmasa da ve Irak ile Suriye’de 8 milyona yakın kişinin örgütten kurtarılmış olsa da, tehdit devam ediyor” ifadesi kullanıldı.

Suriye ve Irak’ta terör örgütünün son aylarda artan faaliyetlerine işaret edilen açıklamada, saldırılardaki can kayıplarından dolayı başsağlığı dilendi, Koalisyon ve meşru ortak güçlerin IŞİD’le mücadelesine yeterli düzeyde askeri ve sivil kaynakların aktarılması dahil koordineli desteğin devam ettirilmesi çağrısında bulunuldu.

“Irak hükümetine destek sözü”

Bu çabalar arasında, IŞİD’den kurtarılan bölgelerde istikrarın sağlanmasına destek, Irak ve Suriye’nin istikrarı ile ortak güvenlik çıkarlarının korunmasına yer verildi.

Yapılan ortak açıklamada, Irak hükümetine desteği ve bu ülkeyle işbirliğini sürdürmeye yönelik “sarsılmaz kararlılığının” da altı çizildi.

Açıklamada Suriye’yle ilgili olarak da, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun olarak kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasına olan desteğin tekrar altı çizildi.

“Rojava’da tutulan IŞİD’liler hakkında açıklama: Endişe verici”

Açıklamada bakanların, Irak ve Suriye’de gözaltında tutulan yabancı terörist savaşçıların oluşturduğu zorluğun bilinciyle, kaynak ülkelerle yakın işbirliği içinde mevcut yürürlükte olan etkili hesap sorma mekanizmalarının takibine kararlı olduğu da belirtildi.

Öte yandan açıklamada Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolünde bulunan Rojava’daki IŞİD tutuklularıyla ilgili bir açıklamaya da yer verildi.

Açıklamada yabancı ülke vatandaşları dahil, suçlanan teröristlere uygun şekilde muamele edilmesi ve bu kişilerin uluslararası yasaların öngördüğü yükümlülüklere uygun olarak yargılanması gerektiği kaydedildi.

Rojava’daki IŞİD tutukluları ve aile üyeleriyle ilgili durumun ciddi bir endişe oluşturmaya devam ettiği dile getirilen açıklamada, bu ciddi tehdide karşı kalıcı bir yaklaşım geliştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.