image

PeyamaKurd- IŞİD'le Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan, askeri güçlerin IŞİD’i ortadan kaldırmak amacıyla Şengal’e gittiğini belirtti.

Rûdaw haber bültenine bağlanan Sean Ryan, Şengal’e giden askeri güçlere ilişkin, “O güç IŞİD’in ortadan kaldırılması amacıyla Şengal’e gitti. Bölge halkına hiçbir askeri birliğin oraya yerleşmeyeceğini söylebilirim” ifadelerini kullandı. Askeri güçlerin bölgeden ne zaman çekileceğinin belli olmadığını belirten Ryan, ne zamana kadar kalacaklarını söylemenin zor olduğunu söyledi. 

Bazı sorulara Albay Ryan şu yanıtları verdi: 

ABD Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Irak hükümeti IŞİD’e karşı ortak bir operasyon başlattı. Konuyla ilgili detaylı bilgileri paylaşabilir misiniz?

Irak hükümeti güçleri ile DSG güçleri birlikte çalıştığımız iki önemli güçtür. İki güç arasında Şişe ilçesinde ortak bir koordinasyon var. İki güç de IŞİD’i ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Koalisyon güçleri de IŞİD’in merkezlerine hava saldırıları düzenleyerek destek veriyor.

Koalisyonun bu güçlerinin Menbic ve diğer bölgelerde IŞİD’e karşı yaptığı operasyonlardaki rolü nedir?

Menbic üzerin bir çok siyasi müzakere var. Tekrardan amacımızın IŞİD’in ortadan kaldırılması olduğunu söylüyorum. Bu konuda ortaklarımızla çalışıyoruz.

ABD güçleri Şengal’e gitti ve Suriye sınırına yerleşti. Bu bölgedeki amaç nedir, IŞİD tehlikesi var mı?

Askeri güçlerin bu bölgede ve diğer bölgelerde IŞİD’i ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bölge halkına askeri güçlerin devamlı bir şekilde kalmayacağını söylebilirim. Bölgedeki bütün çalışmalarımız bölgenin IŞİD’ten kurtarılmasına yönelik.

Yani askeri güçler Şengal’de geçici mi olacak?

Bir sürenin belirlenmesi zordur. Çünkü tünellere saklanan bir düşmanla muhatabız ve savaş meydanına çıkmıyorlar. IŞİD’i tamamıyla yok etmek için çalışma yapmamız gereken büyük bir bölge var.

Peşmerge Güçleri’ne yaptığınız yardımlara ilişkin, bir süre önce bombaların imha edilmesi eğitim sürecini tamamladınız. Yeni dönemde peşmergeye ne şekilde yardım edeceksiniz?

Bunu Irak hükümetinden sormanız daha iyi olur. Çünkü egemelik sahibi bir ülkedir. Ama IŞİD’i önleyebilmeleri için peşmergenin kabiliyetini arttırmaya yönelik çalışmalarımız vardı.

Peşmerge gönderilen silah ve cephanenin yeteri miktarda kendilerine ulaşmadığı konusunda eleştirilerde bulunuyor. Uluslararası Koalisyon olarak bu konuda nasıl bir rol oynayabilirsiniz?

Biz Irak güvenlik güçlerine silah veriyoruz. Onlar birlikte çalıştığı gruplara silahları dağıtıyor. Bana göre bu sorunun büyük miktarda silah verdiğimiz Irak güvenlik güçlerine sorulması daha doğru olur. Kesinlikle bütün tarafların askeri operasyonlar için silaha ihtiyacı var.

Peşmergenin Kerkük ve diğer bölgelere dönmesine yönelik bir çalışma var mı?

 Bu soruların Irak hükümetine sorulması daha iyi olur. Biz daha çok askeri operasyonlarla ilgiliyiz. Soruların bununla ilgili olması lazım