image

PeyamaKurd - IŞİD’le mücadele amacıyla Uluslararası Koalisyon bünyesinde kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR) Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, IŞİD’in varlığını koruduğunu ve bölge için tehlike teşkil ettiğini dile getirdi. 

Kürdistan basınına konuşan CJTF-OIR Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, IŞİD’in varlığını koruduğunu ve binlerce terör örgütü IŞİD çetelerinin varlığından haberdar olduklarını belirtti. 

Terör örgütü IŞİD’e mali destek verenlerin olduğunu kaydeden Caggins, “IŞİD’ten birinin veya bir liderin öldürülmesiyle radikalizm fikri son bulmaz. O radikal ideolojinin son bulması lazım” ifadesini kullandı 

Uluslararası Koalisyon güçleri ile Peşmerge arasındaki koordinasyona değinen Caggins, IŞİD’e karşı Peşmerge ile birlikte mücadele ettiklerini ve destek verdiklerini belirtti. 

Sözcü, Peşmerge’nin bulunduğu bölgelerde IŞİD’in etkisinin olmadığını, Kürdistan Bölgesi halkının da IŞİD’i reddettiğini kaydetti. 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte IŞİD’e karşı mücadeleyi sürdüreceklerini bildiren Caggins, IŞİD’in yeniden güçlenmemesi için güvenlik boşluğunun oluşmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.