image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), "Türkiye Fırat'ın doğusunu vurmayı bırakana kadar terör örgütü IŞİD'e karşı operasyonları durdurduk" açıklamasının ardından, koalisyondan konuya yönelik açıklama geldi.

Koalisyon, Türkiye'nin Fırat'ın doğusundaki Tel Abyad ve Kobani'ye obüs atışlarına tepki olarak Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) terör örgütü IŞİD'e karşı operasyonlarını durdurduğunu doğruladı.

ABD’li koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan, 'Türkiye'nin sınır ötesi saldırıları yüzünden opersyonlar durdu' ifadelerini kullanarak Türkiye'ye askeri çabalarını ABD ile 'uyumlu hale getirmesi' çağrısı yaptı.

Albay Ryan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda:  "DSG, Türkiye'nin sınır ötesi saldırılarına tepki olarak IŞİD'e karşı saldırı eylemlerini askıya aldı. Gerginliği düşürmek için hem Türkiye hem de DSG ile iletişim halindeyiz. Amaç, IŞİD'i yenmek için birlik içinde olmamız. Türkiye'nin vatandaşlarının güvenliğine ilişkin endişelerini anlıyoruz. Bu arada koalisyonun amacı değişmemiştir. IŞİD'i kalıcı yenilgiye uğratmak, bunu sağlamanın en iyi yolu da birlikte çalışmak ve birlikte iletişim halinde olmaktır” ifadelerini kullandı.