image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Cizre Fırtınası Operasyonları kapsamında Deyrezzor'da terör örgütü IŞİD'e karşı ilerleyişini sürdürüyor. DSG kapsama alanında bulunun IŞİD'i küçük bir alana sıkıştırdı, IŞİD bitirmek üzere. Konuya yönelik Uluslararası Koalisyon Güçleri'nden bir açıklama geldi.

“DSG’ye destek veriyoruz”

Açıklamada verilen kısıtlı imkanlara rağmen Kürtlerin ana omurgasını oluşturduğu DSG / YPG'nin başarılarına övgüler yağdı.

Koalisyon Güçleri'nin resmi açıklamasında, DSG güçleri, Irak ve Suriye'de terör örgütü IŞİD'i takip etmeye devam ediyorlar. Tüneller, silah ve patlayıcı depoları imha ediliyor, şüpheli IŞİD’li teröristler tutuklanıyor. "DSG'nin başarılı operasyonlarına bombardıman destek veriyoruz" dendi. Uluslararası Koalisyon Güçleri komutanlığı "IŞİD'den alınan bölgelerde asayişin sürekliliği için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Koasliyon açıklamasına şöyle devam etti:

"Suriye'nin Tapka, Menbic, Rakka gibi şehirlerde hayat şartlarının gelişiyor, terör örgütü IŞİD'den yeni kurtarılan Daşişa'ya hizmet getirildi; Şedadi Sivil Meclisi 1000'den fazla gıda sepeti ve hijyen seti ulaştırdı.

(Koalisyon) Ortaklarımızın kendi ülkelerindeki vatandaşlarının hayatlarını iyileştirme çabalarının önemini vurgulamakla beraber, uluslararası toplum tarafından buradaki çabalarımıza yardımcı olmaları için daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulamak istiyoruz.”

“İmkanların çok ötesinde başarılılar”

Ayrıca DSG / YPG'nin askeri başarısına vurgu yapılan açıklamada, "Irak ve Suriye'deki ortaklarımız elinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Ancak özellikle Rojava’daki  ortağımız (DSG), kendilerine sunulan kısıtlı kaynakların ve imkanların çok ötesine geçerek büyük başarılar elde ediyorlar” dendi.