image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ve gerilim sürerken Kissinger savaşı sonlandıracak 3 senaryoyu açıkladı.

Bölgede hala savaş devam ederken ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna’daki çatışmayı çözmenin 3 yolu olduğunu, hangisinin uygulanacağına bağlı olarak NATO’nun zayıflayacağını veya güçleneceğini vurguladı.

Ukrayna'daki savaşla ilgili The Spectator’a konuşan Kissinger’e göre ilk senaryo, Rus ordusunun, bugüne kadar ele geçirdiği topraklarda kalmasını öngörüyor.

Senaryoya göre Rusya, Donbass’ın büyük kısmı dahil Ukrayna’nın yüzde 20’sini alıyor. Bunun içinde Ukrayna’nın temel sanayi ve tarım bölgeleri ve Karadeniz boyunca uzanan kara şeridi bulunuyor.

"Rusya, Kırım’dan çıkarılacak"

ABD'li eski diplomat, bu seçeneğin, Rusya’nın zaferi anlamına geldiğini ve bu durumda, NATO’nun öneminin eskisi kadar “belirleyici” olmayacağını ifade etti.

Kissinger'in ifade ettiği ikinci seçeneğe göre Rusya, askeri operasyon öncesinde kontrol altına aldığı Kırım’dan çıkarılacak. ABD’li diplomatın görüşüne göre, bu durumda doğrudan Rusya’yla savaş meselesi ortaya çıkacak.

"Ukrayna yeniden silahlanacak"

Üçüncü seçeneğe göre Kiev, Rus ordusunu durduracak ve cephe hattı, askeri operasyonun başladığı 24 Şubat öncesine dönecek.

Bunun Moskova için kaybetmek anlamına geleceğini belirten Kissinger, bu durumda Ukrayna’nın yeniden silahlanacağını ve NATO ile yakın ilişkiler kuracağını veya ittifakın bir parçası haline geleceğini anlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in üçüncü yolu seçtiğini kaydeden Eski Dışişleri Bakanı, bu senaryonun Batı ülkeleri için “büyük başarı” olacağını ve NATO’nun, Finlandiya ve İsveç’in katılımıyla daha da güçleneceğini, Ukrayna’nın da “Avrupa’nın en büyük kara kuvvetlerine sahip olacağını” söyledi.