image

PeyamaKurd - ABD'li eski siyasetçi  ve dış politika duayeni Henry Kissinger, Sunday Times'a yaptığı açıklamada, "Artık soru, bu savaşın nasıl sona erdirileceği. Sonunda hem Ukrayna hem de Rusya için birer yer bulunmalı, eğer Rusya'nın Çin'in Avrupa'daki ileri karakolu olmasını istemiyorsak" ifadesini kullandı.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Ukrayna kriziyle ilgili toprak ödünü karşılığı barış anlaşması tavsiye etmesi sonrası, 5 Temmuz'da 'Liderlik' isimli kitabının yayımlanması öncesi Sunday Times'a koşan Kissinger, 'ABD'de Vietnam Savaşı'na kıyasla çok daha derin kutuplaşma olduğu' uyarısında bulundu.

ABD'nin 1969-75'teki Ulusal Güvenlik Danışmanı, 1973-77'deki Dışişleri Bakanı olan Kissinger, ABD'nin bugün 1955-1975'teki Vietnam Savaşı'na kıyasla sonu görünmez şekilde daha bölünmüş olduğunu dile getirdi.

Henry Kissinger açıklamalarında, "Rusya'nın Ukrayna operasyonuna birlik içinde yanıt veren ittifakın Avrupa ile Amerika'nın işbirliğini neredeyse benzersiz şekilde yansıtan bir kuruma dönüştüğü için sürdürülmesi gerektiğini" vurguladı.

"Rusya için birer yer bulunmalı"

Ayrıca ABD'li eski diplomat açıklamalarında şu sözleri kullandı:

"Ukrayna konusunda bir araya geldiler, çünkü bu eski tehditleri andırıyordu ve çok başarılı oldular ve ben de yaptıklarını destekliyorum. Artık soru, bu savaşın nasıl sona erdirileceği olacak. Sonunda hem Ukrayna hem de Rusya için birer yer bulunmalı, eğer ki, Rusya'nın Çin'in Avrupa'daki ileri karakolu olmasını istemiyorsak."