image

PeyamaKurd - İsveçre'deki Davos forumuna katılan Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD ve Çin ilişkilerine değindi. Kissinger açıklamalarında dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in küresel barış için doğrudan karşı karşıya gelmemesi gerektiğini ifade etti.

Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nda (WEF) konuşan Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in küresel barış için doğrudan karşı karşıya gelmemesi gerektiğini dile getirdi.

Açıklamalarında, Washington ve Pekin'in özelikle Tayvan'ı gergin diplomatik ilişkilerin merkezine koymaktan kaçınması gerektiğini belirten Kissinger, "ABD, hile ile veya kademeli bir süreçle iki Çinli bir çözüm geliştirmemeli. Çin şimdiye kadar sergilenen sabrını sergilemeye devam edecektir" sözlerine yer verdi.

"Düşmanca ilişkileri azaltmaları dünya barışı için önemli"

Eski bakan açıklamalarında, "(ABD, Çin ile) Doğrudan bir çatışmadan kaçınmalı. Tayvan, Çin ile ABD arasındaki müzakerelerin merkezinde olmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve Çin'e üzerinde uzlaşabilecekleri başlıklara eğilmeleri çağrısında bulunan Kissinger, "ABD ve Çin'in düşmanca ilişkilerini azaltması dünya barışı için önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.