image

PeyamaKurd - Esad rejiminin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin tartışmaları ve Suriye'deki son durum Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşındı. 

Şark'ul Avsat gazetesinin haberine göre Avrupa, Suriye Hükümetinin iki yıl önce kimyasal silah kullandığını dile getirince Rusya ve Avrupa arasındaki parçalı durum, kimyasal silah kullanımını ile ilgili tartışma BMGK’da değerlendirildi. 

Lübnan merkezli Şark'ul Avsat gazetesinin haberine göre, BMGK’da İngiltere, Almanya ve Estonya Suriye’nin 2017’de kimyasal kullandığını ifade edip tepkilerini dile getirdi. Rusya ise Suriye Hükümetinin kimyasal silah depolarını kapattığını ifade etti. 

BMGK’da basına kapalı telekonferans ile yapılan toplantıda her üç devlet tepkilerini dile getirdi. Ancak her üç devlet de toplantıda konuştuklarını gizli tutmayarak kamuoyu ile paylaştı. 

8 Nisan’da bir rapor yayınlayan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye Hükümeti’nin 2017 yılında, ülkenin kuzeyindeki El Latamne köyünde kimyasal silah kullandığı duyurmuştu. 

Habere göre Rusya, ABD’ye Suriye üzerindeki ambargosunu kaldırması için uluslararası kamuoyuna çağrısında bulundu. 

Diğer taraftan ise Koronavirüs’ün yayılması ile verilen bu iki cezanın (yaptırımlar ve kimyasal silah kullanıldığı açıklamaları) Suriye halkını olumsuz etkilediği de belirtildi.