image

PeyamaKurd - Yayımlanan bir belgeselde ifade ettiği “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” çıkışıyla Türkiye gündeminde önemli bir tartışmaya yol açan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

CHP liderinin söz konusu ifadelerini sosyal medya hesabı üzerinden alıntılayarak Kürt sorununun çözümünde muhatabın “İmralı” olduğunu savunan HDP Van Milletvekilli Sezai Temelli, hem belirli siyasi çevrelerden hem de partisinden tepkiyle karşılanmıştı.

Öte yandan tartışmaya HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ta dahil oldu. Demirtaş Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu: İmralı da Kandil de muhatabımız değildir!

Kılıçdaroğlu yaptığı yeni açıklamada, HDP’li Sezai Temelli’nin, “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” ifadesine karşın, “Ben görüşümüzü söyledim. Bizim için bu konuda tek adres var o da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” dedi.

Halk TV’den Fikret Bila’ya konuşan Kılıçdaroğlu, , ısrarla parlamentoyu işaret etmesinin nedenlerini şöyle açıkladı:

“Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu dahil en kritik sorunlarını Meclis’te çözmüştür. Meclis millet iradesinin Kabe’sidir. O kadar ki bu Meclis, Mustafa Kemal Atatürk’e başkomutanlık yetkisini bile 3 aylık süreyle vermiştir. Gerek gördüğünde yine belli süreyle yetki vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yetkileri konusunda çok hassastır. Bu nedenle Türkiye yine kritik, çok önemli sorunlarını Meclis’te çözmelidir. Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis’tir. Parlamentoyu çözüm yeri olarak gösterirken sadece HDP’ye çağrı yapmış olmuyorum. Bütün partilere çağrı yapıyorum. Bu sorunu Meclis’te hep birlikte, konuşarak, görüşerek çözebiliriz, çözmeliyiz.”

“HDP sorunların çözümünde muhataptır”

CHP lideri Kürt sorununun çözümünde HDP’yi muhatap almasının gerekçelerini ise şu ifadelerle açıkladı:

“HDP meşru bir partidir. Vatandaştan oy alarak Meclis’e gelmiştir. Meclis’te grubu vardır. Meclis Başkan Vekilliği vardır ve sırası gelince Meclis’i HDP’li başkan vekili yönetmektedir. Bu bakımdan sorunların çözümünde muhataptır.”

“Kürt sorununda çözüm, parlamentoda ve  üniter yapı içerisinde olacaktır”

Kılıçdaroğlu Kürt sorununda çözümü için adresin patlamento olduğunu belirterek, üniter yapının sınırları içerisinde olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Çözüm parlamentoda ve üniter yapı içinde olacaktır. Tanımlamak gerekirse, çerçeve elbette anayasanın ilk dört maddesidir. Vatanın bölünmezliği, üniter yapısı, bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikleri çerçeveyi oluşturur. Bütün sorunlar gibi bu sorun da bu çerçeve içinde çözülecektir.”