image

PeyamaKurd - Hindistan ile Pakistan arasında 1947’den beri sorunlu bir bölge olan Keşmir’de çatışma yaşandı.

Pakistan ordusu Halkla İlişkiler Biriminden yapılan açıklamaya göre, Hindistan ordusunun bölgede ateşkes ihlalinde bulunduğu, ve bundan dolayı çıkan çatışmalarda 2 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Açıklamada, Pakistan ordusunun söz konusu ateşkes ihlaline anında cevap verdiği ve Hint birliklerinden de çok sayıda kaybın olduğu açıklandı.

9 Aralık’ta Hindistan ile Pakistan arasında Keşmir Kontrol Hattı’nda yaşanan çatışmada 2 Hint ve 2 Pakistan askeri ölmüştü.

“İngiltere’nin 1947’de Hindistan’dan çekilmesi”

1947 yılında bir sömürge olarak yönetilen Hindistan’dan İngiltere’nin çekilmesiyle beraber, bir prenslik statüsünde olan Keşmir sorunu ortaya çıktı.

O tarihlerde bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ile Pakistan arasında kalan Keşmir iki tarafında bölge üzerinde egemenlik kurma mücadelesinden dolayı sürekli çatışmalara sahne oluyor.

Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara, Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise sınırdaş Çin'in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngörüyor.