image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, barışçıl bir şekilde ekonomik kriz ve yolsuzluğu protesto eden göstericiler ile kamu ve özel mülkiyeti koruyacak bir komite kurmayı hedefliyor.

Kazımi, barışçıl göstericiler ve kamu ile özel mülkiyeti korumak için hükümete, Acil Durum Kriz Ekibi adlı bir komite kuracağını bildirdi.

Bu komitenin bir diğer amacı da, barışçıl gösterileri alevlendiren ve olayların çıkmasına sebep olan eylemlerin önünü kesmek olacak.

“Yasa, barışçıl göstericileri koruyacak şekilde uygulanmalı”

Kazımi düzenlediği basın toplantısında, barışçıl göstericileri koruyacak ve onları sabotajcılardan ayıracak bir şekilde yasayı uygulamak gerektiğini belirtti.

Kazımi, Irak’ta meydana gelen olaylara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda Zikar’da meydana gelen talihsiz olaylar, her seviyede sorumlu bir duruş gerektiriyor. Barışçıl göstericileri, devlet kurumlarını ve özel mülkiyeti korumak, fitneye yol açacak ve barışçıl protestocuları devletle karşı karşıya getirecek tüm eylemlerin önünü kesmek için idari, mali ve güvenlik yetkileri verilecek şekilde merkezi hükümette Acil Durum Kriz Ekibi adlı üst düzey bir komite oluşturmaya karar verdik.”

Başbakan Kazımi, bilinçli halk ve gençleri ülkeyi kendilerine yakışır bir Irak olarak inşa etme çabalarını birleştirmeye de çağırdı.