image

PeyamaKurd - Kazakistan'da bazı bölgelerde kontrol noktaları ve stratejik tesislerin, büyük çoğunluğu Rus ordusundan oluşan KGAÖ barış güçlerinin kontrolünde olduğu ifade edildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında Ulusal Güvenlik Komitesi toplantısı yapıldı.

Toplantıda, ülkede kontrol noktalarının ve stratejik öneme sahip tesislerin büyük çoğunluğu Rus ordusundan oluşan KGAÖ barış güçleri kontrolünde olduğu kaydedildi.

Ulusal Güvenlik toplantısında, Tokayev’e, polisin ve ordunun ülkede düzeni yeniden sağlamak için bölgelerde alınan olağanüstü hal önlemleri hakkında bilgi verildiği ifade edildi.

164 Kişi hayatını kaybetti, 6 bin gözaltı

Kazakistan Sağlık Bakanlığı, geçen haftaki protestolarda 164 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada da olaylarla ilgili yaklaşık 6 bin kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Kazak yetkililer Pazar günü 16 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Daha önce ise bu rakamın 26 olduğu belirtilmişti.

Rus birlikleri gelişi devam ediyor

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, Almatı Havalimanı’na KGAÖ barış gücü kapsamında gelen Rus birliklerinin görüntülerini paylaştı. Bakanlık, Rus ordusunun ülkeye gelişinin devam ettiğini belirtti.