image

PeyamaKurd - Kazakistan'daki protesto olayları esnasında güvenlik güçlerinden 8'inin hayatını kaybettiği açıklanırken, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev sert müdahale çağrısında bulundu.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “ülkenin bazı bölgelerinde organize bir şekilde provokatörlerin ve holigan unsurların düzenlediği ayaklanmalar ve vandallığın devam ettiği, protestocuların saldırılarını taş, demir çubuklar ve yangın çıkarıcı maddeler ile yaptığı” ifade edildi.

Polislerden 8 kişi öldü, 317'si yaralı!

Yapılan açıklamada, kamu binaları, hastaneler, restoranlar ve bankalara da saldırılar düzenlendiği belirtilerek, ambulans ve itfaiye dahil kamu araçlarına da zarar verildiği ifa edildi.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, göstericilerin yaralıların hastaneye yatışına da engel olmaya çalıştığı bildirilerek, "Düzeni ihlal eden çirkin kalabalığın ellerinde 317 polis ve asker dahil olmak üzere yüzlerce insan yaralandı, güvenlik güçlerinden 8’i hayatını kaybetti" denildi.

Cumhurbaşkanı'ndan sert müdahele çağrısı!

Ülkedeki protestoların şiddeti artarken yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığının olayların büyümemesi için bütün gereken önlemleri aldığı kaydedildi.

Halkın kendisini desteklediğine emin olduğunu dile getiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev şu sözlere yer verdi:

“Ne olursa olsun, başkentte (Nur Sultan) bulunacağım. Halkın yanında olmak benim anayasal görevimdir. Kazakistan tarihindeki bu siyah şeridi hep birlikte aşacağız. Bundan güçlü çıkacağız."